Flakturm w Hamburgu

Flakturm IV, Feldstraße, 20359 Hamburg, Niemcy

Będąc w Hamburgu znalazłem czas na zwiedzenie Flaktürme z platformami dla artylerii przeciwlotniczej (z jęz. niem. Flugabwehrkanone lub Fliegerabwehrkanone, w skrócie FLAK). W chwili obecnej obiekt otoczony jest parkingami i placem budowy, a także funkcjonującym jeszcze bazarem i parkiem rozrywki.

Flakturm Hamburg bunkry

Na dole budowli znajduje się duży sklep muzyczny. Na wyższe piętra bez problemu można dostać się windą. Są jeszcze cztery klatki schodowe w narożnych wieżach i duża klatka schodowa wokół szybu windy.

Flakturm Hamburg windy i schody

Pozostałe  niewielkie pomieszczenia zostały wynajęte osobom prywatnym, firmom, stowarzyszeniom i organizacjom. Mijając drzwi wzdłuż długich korytarzy można usłyszeć dźwięki różnych instrumentów lub warkot narzędzi warsztatowych.

Flakturm Hamburg plan bunkra

Niestety nie dostałem się na dach. Podobno latem czynna jest kawiarenka z tarasem na jednej z platform dla FLAK (z dołu widać plastikową palmę). Można też poprosić innych najemców pomieszczeń na ostatnim piętrze o możliwość zwiedzenia. Nie miałem tyle szczęścia. Wszystko było zamknięte na głucho. Zszedłem więc narożną klatką schodową do części podziemnej.

Flakturm Hamburg klatka schodowa w wieży

Flakturm Hamburg podziemia bunkra

Jeśli będziecie w Hamburgu, obowiązkowo musicie zajrzeć do Flakturm przy Feldstrasse. Gdy znikną konstrukcje wszechobecnego placu budowy będzie można wykonać ciekawe zdjęcia całości obiektu.

Flakturm Hamburg bunkier

 

=== MAPKA DOJAZDOWA ===