Fort I Twierdzy Przemyśl

W ciągu naszej wieloletniej przygody z militariami zwiedziliśmy wiele bunkrów, zamków i twierdz wybudowanych przez różne państwa w różnych czasach. W wakacje 2014 roku, podczas wakacji niedaleko granicy z Ukrainą, odwiedziliśmy najciekawszy jak dotąd obiekt forteczny. Fort I Twierdzy Przemyśl „Salis Solgio”, bo o nim mowa, jest jednym z lepiej zachowanych fortów w Polsce. Zniszczenia tego zaprojektowanego przez Daniela Salis-Solgio, wynosiły jedynie około 15 procent. Dzięki temu można zobaczyć w jakich warunkach żyli żołnierze tam stacjonujący. Forteczna toaleta jest jednym z tego przykładów. W podobnym jeśli nie lepszym stanie jest Fort IV Twierdzy Toruń, który odwiedziliśmy w 2019 roku.

Położenie i historia fortu

Fort I Twierdzy Przemyśl znajduje się na wschód od Przemyśla. Wśród wzgórz zapewniających utrudniających przemarsz wrogich wojsk i ułatwiających ich ostrzał. Niedaleko wsi Siedliska, prawie na samej granicy z Ukrainą. Prace nad budową trwały od 1882 do 1886 roku. Pierwotnie miał być to fort pancerny jednak później, w czasie budowy przemieniono go w fort artyleryjski. Jego główna konstrukcja jest odlana z betonu, a ściany wewnętrzne zbudowane są z czerwonych cegieł. Fort posiadał 6 wind amunicyjnych do zaopatrywania armat i jeden dźwig do ich podnoszenia na wyższe kondygnacje. Załoga wynosiła 409 osób, w tym lekarz, oficerowie i komendant fortu. Na uzbrojenie fortu składały się 33 działa, 29 kalibru 15cm i 12cm oraz 4 moździerze o kalibrze 24cm.

Dlaczego warto odwiedzić Fort I Twierdzy Przemyśl

Ze względu na dobry stan zachowania i nietypową budowę fortu, Fort I „Salis Solgio” jest godny uwagi każdego eksploratora fortyfikacji. Okolica, w której się znajduje jest bogata w różne fortyfikacje, forty z okresu rozbiorów i bunkry z II wojny światowej. Zapewnia wystarczająco wiele atrakcji i miejsc do zwiedzenia na kilkudniowe, a nawet tygodniowe wypady.