Fort IV Twierdzy Toruń

Jak dotarliśmy do fortu

W czerwcu 2019 roku zastanawialiśmy się, którego województwa jeszcze nie zwiedziliśmy wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu fortyfikacji. Po dłuższej naradzie padło na województwo kujawsko-pomorskie, którego jeszcze nie odwiedziliśmy w tym celu. Stwierdziliśmy że Toruń będzie naszą bazą noclegową ze względu na liczne fortyfikacje zarówno w mieście jak i w jego pobliżu. Na miejscu najbardziej zaciekawił nas Fort IV Twierdzy Toruń (Festung Thorn) i Muzeum Artylerii. Korzystając z małej odległości do Bydgoszczy odwiedziliśmy również Exploseum Bydgoszcz.

czoło Fortu IV Twierdzy Toruń

Położenie i historia fortu

Fort znajduje się na północnym wschodzie miasta, obok pola golfowego Tatfort. Jest on oznaczony na mapach Google więc dojazd nie jest problemem. Fort powstał w latach 1878-1884 jako trzeci fort wchodzący w skład toruńskiego pierścienia fortecznego. Do jego uzbrojenia należało 14 dział średniego i od 15 do 22 dział dużego kalibru. Jest to fort jednowałowy o zarysie spłaszczonego osiowego pięcioboku, a jego dwupiętrowe koszary zapewniały zakwaterowanie około 800 żołnierzom i oficerom.

Wieżyczka pancerna w forcie IV twierdzy toruń

Posiada on wiele stanowisk obserwacyjnych dla piechoty i artylerii w nim stacjonującym. Niektóre z tych stanowisk wyposażonych jest w wieżyczki odporne na ostrzał. Obiekt otacza fosa, o przeciwskarpie wykonanej jako ciągły mur, którą broniła dwustronna kaponiera czołowa. W 1894 roku Fort IV Twierdzy Toruń otrzymał nazwę Yorck ku czci pruskiego generała Johanna Davida Yorck von Wartenburg. Fort przejęło w 1920 roku Wojsko Polskie, był w dobrym stanie technicznym lecz bez wyposażenia. Jego rozebraniu w roku 1960 zapobiegł Miejski Konserwator Zabytków jednak zabytkiem chronionym prawem stał się dopiero w roku 1971.

Wieżyczka pancerna w forcie IV twierdzy toruń

Fort IV Twierdzy Toruń teraz

Fort jest aktualnie jedynym obiektem Twierdzy Toruń przystosowanym w pełni do przyjmowania odwiedzających, dzięki czemu cieszy się popularnością wśród turystów. Zwiedzić można większość terenu i budynków wraz z podziemną trasą zwiedzania. Obiekt przystosowany jest do organizacji imprez i szkoleń z noclegiem i cateringiem.

Podsumowując, Fort IV Twierdzy Toruń jest jednym z lepiej zachowanych fortów w Polsce, przez co warto go zobaczyć .

=== MAPKA DOJAZDOWA ===