Exploseum Bydgoszcz

Wakacje roku 2019 spędziliśmy głównie w województwie kujawko-pomorskim. Naszą bazą wypadową było rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, gdzie zwiedziliśmy między innymi fort IV Twierdzy Toruń. Szukając atrakcji w pobliżu natrafiliśmy na Exploseum Bydgoszcz. Zachęceni pozytywnymi opiniami o tym miejscu wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę w pobliże Bydgoszczy, aby zgłębić tajemnice produkcji materiałów wybuchowych.

Exploseum Bydgoszcz

Położenie

Muzeum znajduje się w Puszczy Bydgoskiej na południowy wschód od miasta, dziewiętnaście minut drogi od centrum. Opis dojazdu można znaleźć na stronie Exploseum. Kompleks DAG Bromberg, w którym to znajdują się ekspozycje, składa się wielu żelbetonowych budynków fabrycznych, z których siedem jest udostępnionych do zwiedzania. Na zwiedzających, czkają około dwa kilometry nadziemnych i podziemnych tuneli, które są częścią kilku ciekawych ekspozycji. Ponieważ niektóre korytarze są niskie należy zwracać uwagę aby uniknąć uderzenia głową w sufit.

Nie sposób uniknąć porównania bydgoskich zakładów z DAG Krzystkowice. Są jednak od nich o wiele lepiej zachowane i trochę mniejsze. DAG Krzystkowice – ok. 35km2, DAG Bromberg – ok. 23km2.

Ekspozycje

Ekspozycje Exploseum Bydgoszcz są bardzo różnorodne. Można dzięki nim poznać historię założyciela firmy DAG, Alfreda Nobla, tajniki produkcji nitrogliceryny i poznać różne rodzaje broni i uzbrojenia. Największą i najważniejsza wystawa opisuje zakład DAG Bromberg. Pokazuje historię założenia fabryki, produkcję materiałów wybuchowych dla III Rzeszy, pracę przymusową w zakładzie i działalność Armii Czerwonej w Polsce. Na wystawę pokazującą historię broni składa się kilka pięter jednego z budynków, a z piętra na piętro uzbrojenie staje się nowsze i bardziej zabójcze. Ciekawym rozwiązaniem są otwierane tylko w jedną stronę drzwi do korytarzy i ekspozycji, które otwiera karta magnetyczna rozdawana w kasie przy wejściu do muzeum. Ułatwia to przemieszczanie się po sporym obiekcie i zapobiega zgubieniu się w licznych tunelach.

Exploseum Bydgoszcz jest muzeum interesującym i wartym odwiedzenia. Ekspozycje zaciekawią i zaskoczą zarówno młodszych, jak i starszych zwiedzających warto więc wybrać się tam całą rodziną.

=== MAPKA DOJAZDOWA ===