Anlage Süd – Stępina

Anlage Süd – Instalacja Południe

Jeden schron dla pociągów specjalnych znajduje się w miejscowości Stępina, drugi w niedalekim Strzyżowie. Te miejsca odwiedziliśmy jako pierwsze w ramach naszej tegorocznej wakacyjnej podróży.

Anlage Süd schron tunelowy

27 lipca 1941 roku na Podkarpaciu miało miejsce spotkanie Hitlera z Mussolinim. Führer przyjechał pociągiem specjalnym do Strzyżowa. Następnie przejechał samochodem do wsi Stępina, gdzie włoski dyktator przyjechał swoim pociągiem i obaj przywódcy odbyli w schronie naradę. Następnego dnia odlecieli z Krosna na Ukrainę. To najważniejsze wydarzenie jakie odbyło się w Anlage Süd. W związku ze zmianami na froncie miejsce to straciło swoje znaczenie.

Anlage Süd schron tunelowy

Schron tunelowy

Stępinia to niewielka wieś i brakuje oznaczeń po drodze. Nie mieliśmy nawigacji, a na naszych mapach samochodowych nie było takiej pozycji. Trafiliśmy jednak dzięki wskazówkom z publikacji stworzonej przez Bogusława Wołoszańskiego. Przywitał nas duży parking i serdeczni opiekunowie obiektu.

Anlage Süd - tunele techniczne

Spacerując wewnątrz 400-metrowego schronu można nieco zmarznąć. Tor kolejowy jest poniżej poziomu „peronów”. Obecnie jest przykryty płytami, jednak na końcu tunelu można zobaczyć jak to zostało wbudowane. Wzdłuż ściany bocznej ciągną się tunele komunikacyjne i pomieszczenia dla obsługi. Wzdłuż ścian ustawione są liczne eksponaty, plansze i tablice.

Anlage Süd - schron bojowy

W pobliżu warto jeszcze odnaleźć i zwiedzić schrony ze stanowiskami dla broni maszynowej, oraz podniszczone budowle techniczne. Nie wszystkie budynki są jednak dostępne. Schrony bojowe są czyste i zadbane.

Anlage Süd - wejście do schronu

 === MAPKA DOJAZDOWA ===