Fabryka prochu Forst Scheuno

Forst Scheuno znajduje się na obrzeżu Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”. Po udanej wizycie w DAG Krzystkowice udaliśmy się całą ekipą (dwa samochody, 6 osób) 45 km na zachód pod samą granicę na Nysie Łużyckiej, gdzie zlokalizowane są ruiny fabryki prochu Forst Scheuno (Wald). Pierwszy przystanek zorganizowaliśmy pod tablicą z mapą przy schronie wartowniczym, która szczegółowo opisuje historię obiektu.

forst scheuno w bunkry

Po zapoznaniu się z obszernymi opisami, wzbogaceni o wiedzę i zdjęcia mapy zapuściliśmy się w las poprzecinany labiryntami dróg i ścieżek. Teren został podzielony na działki i lepiej zachowane obiekty zostały sprzedane przedsiębiorcom i osobom prywatnym. Trafialiśmy więc na tabliczki „Teren prywatny. Wstęp wzbroniony” na budowlach zaadoptowanych na magazyny, czy warsztaty. Ale większość obiektów ze względu na zniszczenia nie zostało zagospodarowanych.

forst scheuno w bunkry

Pierwszy raz odwiedziliśmy to miejsce. Pełni entuzjazmu odkrywaliśmy kolejne budynki, a idąc wzdłuż śladów po infrastrukturze kolejowej trafialiśmy na schrony tunelowe i perony. Na jednym z nich urządziliśmy tymczasową „bazę” gastronomiczną.

forst scheuno w bunkry

Najciekawszy okazał się kompleks pomieszczeń ukrytych w sztucznie usypanym wzniesieniu. Wchodząc przez górną kondygnację zagłębiliśmy się w labirynt mniejszych i większych tuneli i pomieszczeń o trudnym dla nas do określenia przeznaczeniu. Osoby znające proces produkcji prochu na pewno bez problemy nazwałyby poszczególne hale i pokoje. My chodziliśmy jak urzeczeni porównując niektóre miejsca z budowlami znanymi z DAG Krzystkowice.

forst scheuno w bunkry

Krążąc pomiędzy kolejnymi „atrakcjami”, mimochodem zbieraliśmy obficie występujące grzyby. Czasami spotykaliśmy je w dziwnych miejscach, a ponieważ kosze były już pełne, stosowaliśmy inne doraźne rozwiązania.

forst scheuno w bunkry - grzyby w pokrowcu na plecak

Fabryka prochu Forst Scheuno to bardzo ciekawy obiekt. Na pewno wymaga więcej czasu na zwiedzanie, niż jeden dzień. Dlatego na pewno w wybierzemy się tam znowu z uwzględnieniem noclegów w jednym z tajemniczych pomieszczeń.

=== MAPKA DOJAZDOWA ===