Flakturm w Hamburgu

Flakturm IV, Feldstraße, 20359 Hamburg, Niemcy

Ponieważ Militarną Turystykę Kulturową można uprawiać również samotnie, podczas wizyty w Hamburgu znalazłem czas na zwiedzenie Flaktürme z platformami dla artylerii przeciwlotniczej (z jęz. niem. Flugabwehrkanone lub Fliegerabwehrkanone, w skrócie FLAK). W chwili obecnej obiekt otoczony jest parkingami i placem budowy, a także funkcjonującym jeszcze bazarem i parkiem rozrywki.

Flakturm Hamburg bunkry

Na dole budowli jest duży sklep muzyczny. Na wyższe piętra bez problemu można dostać się windą. Są jeszcze cztery klatki schodowe w narożnych wieżach i duża klatka schodowa wokół szybu windy.

Flakturm Hamburg windy i schody

Pozostałe  niewielkie pomieszczenia wynajmują osoby prywatne, firmy, stowarzyszenia i organizacje. Dlatego mijając drzwi wzdłuż długich korytarzy można usłyszeć dźwięki różnych instrumentów lub warkot narzędzi warsztatowych.

Flakturm Hamburg plan bunkra

Niestety nie dostałem się na dach. Podobno latem czynna jest kawiarenka z tarasem na jednej z platform dla FLAK (z dołu widać plastikową palmę). Można też poprosić innych najemców pomieszczeń na ostatnim piętrze o możliwość zwiedzenia. Nie miałem tyle szczęścia. Wszystko było zamknięte na głucho. Zszedłem więc narożną klatką schodową do części podziemnej.

klatka schodowa w wieży FLAK

podziemia schronu w Hamburgu - wbunkry.pl

Jeśli będziecie w Hamburgu, obowiązkowo musicie zajrzeć do Flakturm przy Feldstrasse. To majestatyczny, surowy budynek wywierający olbrzymie wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Niewątpliwie gdy znikną konstrukcje wszechobecnego placu budowy, będzie można wykonać ciekawe zdjęcia całości obiektu.

Flakturm Hamburg bunkier

=== MAPKA DOJAZDOWA ===