Kralicki Rejon Umocniony

Nasza aktywność w ramach Militarnej Turystyki Kulturowej nie ogranicza się tylko do naszego kraju. Na początku kwietnia wybraliśmy się do miejscowości Kraliki w Czechach w celu zwiedzenia Kralickiego Rejonu Umocnionego. To nasza druga wizyta w systemach umocnień południowego sąsiada.

Kralicki Rejon Umocniony

Wycieczka rozpoczęła się jednak od zdobycia „Ścieżki w Obłokach„, gdzie mocno nas przewiało. Ogrzaliśmy się dopiero przy zniszczonym bunkrze przy drodze 31227 znajdującym się na zachód od doskonale zachowanego dwustronnego schronu piechoty K-S 5 „U potoka”.  Pomiędzy tymi obiektami rozciąga się dobrze zachowana betonowa podmurówka z wpustami na słupy przeciwczołgowe, oraz stalowe jeże.

Stalowe jeże przeciwpancerne przy K-S 5 "U potoka" Kraliki

Mieliśmy dużo szczęścia. W tym terminie obiekt jest jeszcze nieczynny. Trafiliśmy jednak na jego opiekunów, którzy przygotowywali się do otwarcia sezonu. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy niepowtarzalną okazję indywidualnego zwiedzania schronu.

Kralicki Rejon Umocniony - "U potoka"

podczas indywidualnego zwiedzania bunkra

Tu istotna informacja dla wszystkich wybierających się do Czech.

Godnym uwagi jest fakt, że w języku czeskim „květen” oznacza maj… warto  o tym wiedzieć wybierając się w kwietniu na zwiedzanie czeskich umocnień.

Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Na przykład grupa warowna Bouda otwarta jest od 1 maja do 30 września (tam wybierzemy się za rok). Na szczęście Artyleryjska grupa Hurka była już czynna. Zwiedzaliśmy obiekt w towarzystwie ekipy czeskiej telewizji.

Rejon miasteczka Králíky (Kraliki ) to przede wszystkim jeden z najbardziej umocnionych odcinków granicy w Europie. Znajduje się tu 247 obiektów fortecznych, od artyleryjskich grup warownych, poprzez ciężkie schrony, po jednoizbowe schrony wsparcia. W rezultacie podczas dwudniowego pobytu udało nam się zobaczyć najważniejsze z nich.

Kralicki Rejon Umocniony - schron artyleryjski

Podsumowując – Kralicki Rejon Umocniony nie został przez nas do końca wyczerpany.  Niewątpliwie wrócimy jeszcze w te okolice gdy nadarzy się okazja. Bez wątpienia należy zobaczyć przepiękną panoramę z kopułki obserwacyjnej K-S 12b „Utržený“, Muzeum Wojska, oraz najbardziej rozpoznawalny schron K-S 14 „U cihelny“ z napisem: „Bylijsme a budem! Vytrame!”.

Kralicki Rejon Umocniony - K-S 14 „U cihelny“

=== MAPKA DOJAZDOWA ===