Nasza aktywność w ramach Militarnej Turystyki Kulturowej nie ogranicza się tylko do naszego kraju. Na początku kwietnia wybraliśmy się do miejscowości Kraliki w Czechach w celu zwiedzenia Kralickiego Rejonu Umocnionego. To nasza druga wizyta w systemach umocnień południowego sąsiada.
Kralicki Rejon Umocniony
Wycieczka rozpoczęła się jednak od zdobycia „Ścieżki w Obłokach„, gdzie mocno nas przewiało. Ogrzaliśmy się dopiero przy zniszczonym bunkrze przy drodze 31227 znajdującym się na zachód od doskonale zachowanego dwustronnego schronu piechoty K-S 5 „U potoka”. Pomiędzy tymi obiektami rozciąga się dobrze zachowana betonowa podmurówka z wpustami na słupy przeciwczołgowe, oraz stalowe jeże.
Mieliśmy dużo szczęścia. W tym terminie obiekt jest jeszcze nieczynny. Trafiliśmy jednak na jego opiekunów, którzy przygotowywali się do otwarcia sezonu. Dzięki ich uprzejmości mieliśmy niepowtarzalną okazję indywidualnego zwiedzania schronu.
Tu istotna informacja dla wszystkich wybierających się do Czech.
Godnym uwagi jest fakt, że w języku czeskim „květen” oznacza maj… warto o tym wiedzieć wybierając się w kwietniu na zwiedzanie czeskich umocnień.
Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Na przykład grupa warowna Bouda otwarta jest od 1 maja do 30 września (tam wybierzemy się za rok). Na szczęście Artyleryjska grupa Hurka była już czynna. Zwiedzaliśmy obiekt w towarzystwie ekipy czeskiej telewizji.
Rejon miasteczka Králíky (Kraliki ) to przede wszystkim jeden z najbardziej umocnionych odcinków granicy w Europie. Znajduje się tu 247 obiektów fortecznych, od artyleryjskich grup warownych, poprzez ciężkie schrony, po jednoizbowe schrony wsparcia. W rezultacie podczas dwudniowego pobytu udało nam się zobaczyć najważniejsze z nich.
Podsumowując – Kralicki Rejon Umocniony nie został przez nas do końca wyczerpany. Niewątpliwie wrócimy jeszcze w te okolice gdy nadarzy się okazja. Bez wątpienia należy zobaczyć przepiękną panoramę z kopułki obserwacyjnej K-S 12b „Utržený“, Muzeum Wojska, oraz najbardziej rozpoznawalny schron K-S 14 „U cihelny“ z napisem: „Bylijsme a budem! Vytrame!”.