Twierdza Wisłoujście

Portowy system obronny

Twierdza Wisłoujście – najlepiej zachowana nadbałtycka twierdza portowa – znalazła się na trasie naszej wakacyjnej podróży. Dotarliśmy do niej… meleksem prosto z Weterplatte.

W ciągu prawie 2 godzin spędzonych na terenie Twierdzy Wisłoujście spotkaliśmy niewielu turystów. Oczywiście to zaleta podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem.

twierdza wisłoujście

Najpierw przedstawiony został rys historyczny obiektu, potem można było wejść na wieżę. Budowla ta pełniła funkcje obronne ale aż do 1758 była również latarnią morską. Na jej szczycie nocą rozpalano ognisko.  Schody były wyzwaniem dla malucha i osób starszych.

twierdza wisłoujście - widok z wieży

Jeszcze większym wyzwaniem był brak toalety. Obiekt nie został jeszcze odpowiednio przystosowany do obsługi ruchu turystycznego. Może dlatego nie cieszy się jeszcze dużą popularnością.

twierdza wisłoujście - brama wodna

Największą atrakcją wycieczki była możliwość naładowania działa. Przewodnik podał kilka istotnych informacji niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia operacji. Między innymi wiemy już jak trzymać stempel.

twierdza wisłoujście - widok z bastionu

Kolejną atrakcją jest niewątpliwie prom przez Martwą Wisłę kursujący tuż obok Twierdzy. Można z jego pokładu zrobić ciekawe zdjęcia obiektu. Po krótkim spacerze trafiamy na linię tramwajową, którą można wrócić do centrum Gdańska.

=== MAPKA DOJAZDOWA ===